فلج مغزی در کودکان

فلج مغزی در کودکان

در این مطب میخواهیم به نشانه هایی که در کودکان فلج مغزی بروز میدهند بپردازیم. فلج مغزی شایعترین ناتوانی در دوران کودکی است، کودکان مبتلا به فلج مغزی (CP) و خانواده های آنها نیازمند حمایت و پشتیبانی هستند. موسسه خیریه سگال تنها موسسه در این زمینه می باشد که اقدام به کمک رسانی به این عزیزان می نماید.

۱۱ مورد از فلج مغزی:

۱- فلج مغزی (CP) یک گروه از اختلالات است که بر توانایی فرد برای حرکت و حفظ تعادل و موقعیت بدن تاثیر می گذارد.

۲- فلج مغزی (CP) شایع ترین ناتوانی در دوران کودکی است . باتوجه به برآورد حدود 1 نفر از ۳۲۳ کودک با اختلالات CDC از شبکه CP از مبتلایان به اتیسم و رشد (ADDM) شناخته شده است.

۳- فلج مغزی ( CP ) در پسران نسبت به دختران بیشتر است و بیشتر در میان کودکان سیاه پوست بیشتر از کودکان سفید پوست است.

۴- کودکان مبتلا به CP دارای اسپاسم هستند. این به این معنی است که عضلاتشان سفت و محکم هستند ودر بیشترین ( حدود ۷۵ الی ۸۵ درصد ) دارای اسپاسم حرکت آنها می توانند ناخوشایند باشد. که این موارد با فیزیوتراپی و کاردرمانی باید تحریک شوند و ماهیچه ها قدرت خود را بازیابی نمایند.۵- کودکان مبتلا به فلج مغزی بیش از نصف ( حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد ) می توانند به صورت مستقل حرکت کنند.

۶- بسیاری از کودکان مبتلا به فلج مغزی دارای یک یا چند شرایط اضافی یا بیماری همراه با فلج مغزی خود هستند که به عنوان شرایط مشترک شناخته می شوند. به عنوان مثال ، حدود ۴ نفر از ۱۰ کودک مبتلا به CP دارای صرع هستند و حدود ۱ نفر از ۱۰ نفر دارای اختلال طیف اوتیسم دارند.

۷- بیشترین CP مربوط به آسیب مغزی است که قبل یا بعد از تولد اتفاق افتاده و به نام CP مادرزادی شناخته می شود. عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به CP مادرزادی را افزایش دهند:
الف) متولد شدن کودک بیش از حد کوچک
ب) تولد زود هنگام
پ) تولد دوقلو و یا چند قلو
ت) لقاح مصنوعی در آزمایشگاه های نامعتر و یا دیگر فناوری های کمک به باروری
ث) عفونت مادر دوران بارداری
ج) داشتن کرنیکتروز (نوعی آسیب مغزی است که زمانی که کودک زدی شدید دارد و دامان نشود میتواند اتفاق بیافتد. )
چ) داشتن عوارض در هنگام تولد

۸- درصد کمی از CP ناشی از آسیب مغزی است که بیش از ۲۸ روز پس از تولد اتفاق می افتد. عوامل زیر می توانند خطر ابتلا به فلج مغزی را افزایش دهند:
الف) داشتن عفونت مغزی ، مانند مننژیت
ب) آسیب جدی به سر

۹- علت خاص فلج مغزی در اکثر کودکان ناشناخته است.

۱۰- فلج مغزی معمولا در طول سال اول و یا دوم پس از تولد تشخیص داده می شوند . اگر نشانه های کودک خفیف باشد، تشخیص وجود مشکل فلج مغزی کمی سختر می شود تا زمانی که کودک چند سالی بزرگتر شود.

۱۱- فلج مغزی با خدمات و حمایت های مناسب، کودکان و بزرگسالان می توانند بخش فعال از جامعه ما باشند.از زمان تولد تا ۵ سالگی، یک کودک باید اهداف حرکت را بدست آورد - همچنین به عنوان نقاط عطف شناخته می شود - مثل چرخاندن، نشستن، ایستادن و راه رفتن. تاخیر در دستیابی به این نقاط عطف حرکت می تواند نشانه ای از CP باشد. مهم است که توجه داشته باشیم برخی از کودکان بدون CP همچنین ممکن است برخی از این علائم را داشته باشند. بعضی از نشانه های دیگر CP امکان پذیر است.

در ۳ تا ۶ ماهگی کودک:
• هنگامی که ایستادن را یاد میگرند، به پشت سر می افتد
• احساس سفتی و خشکی می کند
• احساس سستی
• به نظر می رسد که پشت و گردن بیش از حد گسترش می یابد در حالی که بازوی کشیده شده دارد
• هنگام برداشتن پاها، سفت و صلیبی یا قیچی می شود

در کودک بزرگتر از ۶ ماهگی:
• در هیچ جهتی حرکت نمی کند
• نمی توان دست ها را به هم متصل کرد
• به سختی دست به دهان می برد
• فقط یک دست را میتواند دراز کند در حالی که دست دیگر مشت یا گره شده است

در یک کودک بزرگتر از ۱۰ ماهگی:
• به گونه ای کج و معوج میخزد که یک دست و یک پا را به دنبال خود میکشد
• زانوها را در اطراف ساق پا قرار می دهد یا روی زانوی ها می چرخد، اما چهار دست و پا راه نمی رود

موسسه خیریه سگال در راستای فرهنگ سازی و همیاری به این کودکان از سال ۱۳۹۶ و با شماره ثبت ۷۴ در قالب یک سازمان مردم نهاد-غیر دولتی با انگیزه والای کمک به همنوع فعالیت همه جانبه خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا به فلج مغزی زیر ۱۴ سال و خانواده آنان آغاز کرده است. امیدواریم که با مساعدت خداوند عزیز و همکاری های شما عزیزان کودکان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم .

برای همیاری و کمک به موسسه میتوانید به لینک های زیر اقدام فرمایید:
۱. کمک نقدی
۲. درمانیاری
۳. استند تسلیت
۴. دریافت قلک
۵. تاج گل تسلیت
امید است با همیاری و همدلی شما عزیزان بتوانیم از درد و رنج خانواده های این عزیزان بکاهیم.آیا فلج مغزی یک بیماری ارثی است؟

آیا فلج مغزی یک بیماری ارثی است؟

این روزها بیماری های ارثی که از پدر و مادر و یا خانواده های دو طرف به نوزادان منتقل می شوند رو به افزایش است ،دلیل این موارد را می توان به سابقه ژنتیکی والدین و یا توالی ژنتیکی خانواده ربط داد البته در این قرن از زندگی ماشینی که از همه طرف با استرس و هورمون های تزریقی در مواد غذایی و یا حتی آلودگی هوا محاصره شده ایم همگی دست به دست هم داده اند تا شاهد تغییر در توالی ژنتیکی و یا حتی بعضا باعث تغییرات ژنتیکی باشیم.

با قطعیت کامل میتوان گفت که فلج مغزی یک بیماری ارثی نیست بلکه تاثیر پذیری زیادی دارد
اما حال باید به پاسخگویی به سوالی که در ابتدای این مقاله اشاره شد بپردازیم ، با قطعیت کامل میتوان گفت که فلج مغزی یک بیماری ارثی نیست بلکه تاثیر پذیری زیادی دارد نسبت به تغذیه مادر و همچنیین زایمان گاها کمبود اکسیژن در زمان تولد و یا کمبود اسید فولیک در مادر باعث این بیماری می باشد در یک اینفوگرافی سعی کردیم که انواع موارد تاثیر گذار بر ان را برای شما شرح دهیم.هیچ میدونستی فلج مغزی ارثی نیست؟

هیچ میدونستی فلج مغزی ارثی نیست؟

که یکی از شایع ترین بیماری ها در نوزادان تازه متولد شده می باشد امروزه گریبانگیر هفت میلیون کودک در سراسر جهان است و تغییر بسیار بزرگی بر زندگی کودک و خانواده آنها گذاشته است . در این نوع خاص تشخیص بیماری فلج مغزی کمی زمانبر می باشد متاسفانه این بیماری در ۶ ماهگی به بالا خودش را نشان میدهد و حتی گاها با بیماری های دیگر از جمله سندرم داون به اشتباه تشخیص داده می شود.

درمان :
بیمار فلج مغزی در صورتی که زود تشخیص داده شود میتوان با فیزیوتراپی ،کاردرمانی ،گفتار درمانی و آب درمانی تا حد زیادی از اسپاسمهای ناخواسته کاست که این مورد در کودکان زیر ۱۴ سال بهتر جواب می دهد . فلج مغزی تا این لحظه که این مقاله در حال نگارش می باشد درمان صد در صدی ندارد ولی با کاردرمانی و فیزیوتراپی میتوان تا حد قابل توجهی به افزایش کارایی ماهیچه ها کمک کرد و حتی به کاهش درد در اندام های مختلف نیز منجر می شود


موسسه خیریه سگال در راستای همیاری به این کودکان از سال ۱۳۹۶ و با شماره ثبت ۷۴ در قالب یک سازمان مردم نهاد-غیر دولتی با انگیزه والای کمک به همنوع فعالیت همه جانبه خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا به فلج مغزی زیر ۱۴ سال و خانواده آنان آغاز کرده است. امیدواریم که با مساعدت خداوند عزیز و همکاری های شما عزیزان کودکان بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم

برای همیاری و کمک به موسسه میتوانید به لینک های زیر اقدام فرمایید:
۱. کمک نقدی
۲. درمانیاری
۳. استند تسلیت
۴. دریافت قلک
۵. تاج گل تسلیت
امید است با همیاری و همدلی شما عزیزان بتوانیم از درد و رنج خانواده های این عزیزان بکاهیم.پیگیری کالا
تلفن فروش
پشتیبانی